O angielskim

Język angielski jest w naszych czasach najważniejszm językiem na świecie.

Pod względem liczby osób władających (jako językiem ojczystym) ustępuje tylko językowi chińskiemu, jednak ze względu na rozpowszechnienie posiada rolę dominującą.

Językiem angielskim posługuje się ponad dwa milirdy ludzi (w tym około 400 milionów jako językiem ojczystym).

Po co uczyć się angielskiego?

Po pierwsze
Dlatego że można. Nauka angielskiego jest teraz bardzo ułatwiona (istnieje cała masa komercyjych szkół językowych, darmowych kursów a także okazji do poczytania i pogadania po angielsku).

Po drugie
Dlatego, że język ten bardzo ułatwia życie, szczególnie podczas podróży zagranicznych. Oczywiście znajomość angielskiego nie gwarantuje możliwości porozumienia się z dowolnym obcokrajowcem, ale z pewnością zwiększa prawdopodobieństwo na „dogadani się”.

Po trzecie
Dlatego że znajomość języka obcego stanowi wymierną korzyść: bardzo często jest to element decydujący o przyjęciu do pracy i o wysokości pensji. Znajomość języka angielskiego jest często sprawdzana podczas rozmowy kwalifikacyjnej (część rozmowy jest przeprowadzona po angielsku).

 

 

Jak się uczyć angielskiego?

Nauka języka angielskiego jest o tyle prosta, że jest on bardzo popularny w Polsce, łatwo więc znaleźć materiały do nauki i osoby do pomocy.

Istnieje wiele sposobów nauki języka obcego. Każda ma swoje wady i zalety. Dla najlepszego efektu dobrze jest połączyć dwie lub więcej technik. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane metody wraz z ich plusami i minusami:

Indywidualny nauczyciel

Jest to metoda dość dobra, jednak droga zarazem. Nauczyciel może precyzyjnie dobrać poziom i szybkość wprowadzanego materiału do możliwości ucznia.

+ możliwość indywidualnego ustalenia terminów
+ możliwość zajęć w domu
– brak kontaktu z innymi uczniami
– wysokie koszty

Lekcje w małej grupie (do 5 osób)

Prawdopodobnie najlepsza metoda nauki języków obcych. Może być ona skuteczniejsza niż nauczyciel indywidualny, ponieważ uczeń od razu ma kontakt z wieloma róznymi sposobami wymowy (nazwijmy to akcentami). Nauka w grupie daje więcej bodźców, nie nudzi i nie męczy tak bardzo. Jest bardziej rozwijająca a zarazem tańsza niż nauczyciel indywidualny.

+ efektywność
+ stosunkowo niski koszt
– brak możliwości precyzyjnego doboru poziomu

 

 

Lekcje w dużej grupie (20 – 30 osób)

Zazwyczaj jest to mało efektywna metoda nauczania. Jest stosunowo tania, jednak jeśli grupa nie jest zdyscyplinowana (trudno zainteresować na raz 20 młodych osób) to korzyści z uczestnictwa w kursie są znikome.

+ niska cena
– zazwyczaj niska skuteczność

 

Nauka samodzielna z książki

Metoda ta ma dużo plusów: jest bardzo tania (książki do nauki kosztują zwykle poniżej 100 zł); można samodzielnie wybrać moment i szybkość nauki, często do książek dodawane są płyty CD z nagraniami, można w dowolnym momencie przerwać i podjąć naukę po przerwie. Trzeba tyklo pamiętać o systematyczności.

+ niskie koszty
+ książkę można potem odsprzedać
+ samodzielny dobór tempa
– trzeba się samemu pilnować

 

Nauka samodzielna z kursów internetowych

Jest to metoda bardzo podobna do książkowej. Zazwyczaj kursy takie są tańsze (nierzadko darmowe). Często w kursach internetowych umieszczane są (bardziej lub mniej natrętne) reklamy.

+ bardzo tanie kursy (lub darmowe)
+ samodzielny dobór tempa
– trzeba się samemu pilnować
– reklamy

 

Nauka pasywna

Polega na słuchaniu piosenek i oglądaniu filmów w obcym języku. Nie może zastąpić kursu, jednak jest bardzo pomocna jako dodatek.

+ darmowe
– nie może zastąpić kursu

 

Kontakty z obcokrajowcami

Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów wspomagania nauki. Wcale nie musi się wiązać z wyjazdem do obcego kraju – w Polsce jest wiele osób zza granicy, którzy chętnie nam w tym pomogą (możemy im się odwdzięczyć oprowadzając ich po naszym mieście lub miasteczku).

Prawie na każdej uczelni wyższej istnieje biuro współpracy zagranicznej (lub osoba odpowiedzialna za taką współpracę) – wystarczy się tam zgłosić i poprosić o skontaktowanie nas z kimś kto potrzebuje oprowadzenia.

+ kontakt z żywym językiem
+ ciekawa przygoda
+ gwarancja nietypowego akcentu
+ brak kosztów
+ możliwość nawiązania przyjaźni na długie lata
– trzeba ruszyć tyłek 😛