przywitanie po hiszpańsku


Pora poznać kolejne podstawowe zwroty po hiszpańsku, które ułatwią nam przywitanie po hiszpańsku. W tej lekcji dowiesz się, jak się przedstawić, jak powiedzieć „cześć” po hiszpańsku i jak opowiedzieć o sobie. zacznijmy od posłuchania nagrania:

Tu znajdziesz cały zapis nagrania i tłumaczenie znajdujących się w nim wyrazów:¡Hola! Me llamo Juan Lopez García. Soy de Eibar. Soy un estudiante de Ingeniería de Telecomunicación en la Universidad del País Vasco. Me gusta viajar y aprender. Me gusta también comer. Mi plato favorito es tortilla de patatas.

ZOBACZ TŁUMACZENIE

Lekcja druga:
Cześć! Nazywam się Juan Lopez García. Jestem z Eibaru. Jestem studentem Inżynierii Telekomunikacyjnej na Uniwersytecie Kraju Basków. Lubię podróżować i uczyć się. Lubię też jeść. Moim ulubionym daniem jest omlet ziemniaczany.

Przywitanie po hiszpańsku – słówka:

JĘZYK HISZPAŃSKIJĘZYK POLSKI
¡Hola!cześć (na powitanie)
me llamonazywam się
Juanimię męskie, odpowiednik polskiego imienia Jan
soyjestem
deZ
un estudiantestudent
la universidaduniwersytet
el País VascoKraj Basków (kraina na północy Hiszpanii)
me gustalubię, podoba mi się
viajarpodróżować
yi
aprenderuczyć się, poznawać
tambiénrównież
comerjeść
mimój, moja, moje
un platodanie
favoritoulubiony
tortilla de patatasomlet z ziemniakami i cebulą

Zaimki osobowe w hiszpańskim

Przy okazji tego nagrania warto wspomnieć o zaimkach osobowych w języku hiszpańskim. Być może zauważyłeś, że ich stosowanie nie zawsze jest konieczne – tak jak w zdaniu „Soy de Eibar”. Ta zasada jest dość łatwa do zapamiętania – bo w języku polskim też mówimy najczęściej np. „Jestem z…”, a nie „Ja jestem z…”. Podobnie jest w hiszpańskim. Zdanie „Yo soy de Eibar” mogłoby brzmieć nienaturalnie.
Zaimki osobowe w hiszpańskim są następujące:
Liczba pojedyncza:

 • Yo – ja
 • Tú – ty
 • Él – on
 • Ella – ona

Liczba mnoga:

 • Nosotros / Nosotras – my
 • Vosotros / Vosotras – wy
 • Ellos – oni
 • Ellas – one

Dlaczego w liczbie mnogiej występują dwie formy każdego zaimka? Pewnie się domyślasz, że chodzi o rodzaj rzeczownika. Jeśli mówimy o grupie, w której znajdują się wyłącznie mężczyźni, użyjemy zaimków Nosotros, Vosotros i Ellos. Jeśli mowa o grupie składającej się z samych kobiet lub mieszanej, użyjemy zaimków Nosotras, Vosotras i Ellas. I znowu – są to reguły podobne do tych, które mamy w języku polskim. U nas zaimki mogą być różne w zależności od tego, czy rzeczowniki są w rodzaju męskoosobowym, czy niemęskoosobowym.

„Ser” – odmiana czasownika „być” po hiszpańsku

Czasownik „ser” po hiszpańsku oznacza „być”. Ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że używa się go tylko do definiowania osób lub rzeczy. Można powiedzieć, że to taki znak równości:
Soy estudiante – Ja jestem studentem (ja = student)
Oznacza to, że czasownika „ser” nie możesz użyć do określenia, gdzie jakiś przedmiot się znajduje. Nie możesz zatem dosłownie przetłumaczyć np. zdania Książka jest na stole. wtedy użyjemy czasownika eSTAR, który lepiej poznasz na kolejnych lekcjach.
Odmiana „ser” po hiszpańsku jest nieregularna. Kiedy używamy jeszcze czasownika SER? Inne zastosowania znajdziesz w filmie:

W czasie teraźniejszym jego odmiana jest następująca:
Liczba pojedyncza:

 • Yo soy – ja jestem
 • Tú eres – ty jesteś
 • Él/Ella es – on/ona jest

Liczba mnoga:

 • Nosotros/Nosotras somos – my jesteśmy
 • Vosotros/Vosotras sois – wy jesteście
 • Ellos/Ellas son – oni/one są

Czy wiesz, że w języku hiszpańskim mamy trzy czasowniki być: ser, estar oraz haber? Sprawdź ten wpis, aby dowiedzieć jak je używać i rozróżniać.

W tej lekcji hiszpańskiego udało Ci się nauczyć powitania po hiszpańsku i kilku podstawowych zwrotów. A teraz dodatkowo poznasz dwie ciekawostki związane z zagadnieniami, które pojawiły się w nagraniu: imionami i nazwiskami oraz hiszpańską kuchnią.

Nazwiska po hiszpańsku

W Hiszpanii (a także w krajach Ameryki Łacińskiej) każdy ma dwa nazwiska. Jedno z nich jest nazwiskiem ojca, a drugie matki. Gdy kobieta wychodzi za mąż, nie zmienia nazwiska. Dziecko po urodzeniu otrzymuje nowe dwuczłonowe nazwisko, składające się z pierwszego nazwiska ojca (pierwszy człon) i pierwszego nazwiska matki (drugi człon).
Wyjaśnijmy to na przykładzie:
Ojciec: Borja Lopez Rodriguez
Matka: María García Ramirez
Dziecko: Juan Lopez García

Kiedy nazwiska hiszpańskie już masz opanowane, czas na hiszpańskie imiona. Czy zastanawiałeś się kiedyś jak brzmi Twoje imię po hiszpańsku? Lista najpopularniejszych hiszpańskich imion żeńskich i męskich wraz z polskimi odpowiednikami w tym wpisie.

Tortilla w Hiszpanii a tortilla w Meksyku

z pewnością, Tortilla kojarzy Ci się z kruchym, cienkim plackiem z mąki kukurydzianej, w który zawija się nadzienie? Takie danie, zwane tacos, jest typowe dla kuchni meksykańskiej. Tortilla w Hiszpanii wyglada zupełnie inaczej. To gruby, pulchny omlet z ziemniakami i cebulą. Nazwa tej potrawy to tortilla de patatas, czyli tortilla ziemniaczana. Jeśli chcesz ją przyrządzić, pamiętaj, by ziemniaki i cebulę usmażyć przed dodaniem jajek na patelnię.

Przywitanie po hiszpańsku – podsumowanie

podsumowując, Przywitanie po hiszpańsku jest kluczowym elementem komunikacji w krajach hiszpańskojęzycznych. W tej lekcji poznałeś, również hiszpański czasownik być oraz kilka ciekawostek o nazwiskach w Hiszpanii. dowiedziałeś się, także jaka jest różnica między hiszpańską tortillą, a tą w meksyku.